Дорожньо-транспортна пригода

Найнеприємніше, що може статися з водієм на дорозі - це дорожньо-транспортна пригода.

Алгоритм дій водія в разі ДТП чітко прописаний в Правилах дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306 (далі - ПДР). Залежно від тяжкості заподіяної шкоди настає або кримінальна, або адміністративна відповідальність. У разі нанесення тілесних ушкоджень потерпілому, настає кримінальна відповідальність, в разі порушення правил дорожнього руху, які не спричинили за собою тілесні ушкодження, настає адміністративна відповідальність (залишення місця ДТП, порушення ПДР, що спричинило пошкодження транспортного засобу, вантажу, вуличних доріг і т. д.).

У разі виникнення ДТП водій зобов'язаний зупинити транспортний засіб і залишитися на місці пригоди, не переміщати транспортний засіб і предмети, які причетні до ДТП, відповідно повідомити в органи поліції про ДТП і чекати їх прибуття. У разі заподіяння особі тілесних ушкоджень, викликати карету швидкої допомоги, а якщо це зробити неможливо, то відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу.

Якщо ж при ДТП немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди, а транспортні засоби можуть спокійно рухатися, то водії можуть прибути (за взаємною згодою) в найближчий пост ДАІ або підрозділ поліції для оформлення необхідних документів. Перш ніж покинути місце ДТП необхідно скласти схему ДТП і поставити під нею підписи.

Згідно з Цивільним кодексом України шкода, яку заподіяно джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка володіє даним транспортним засобом на підставі права власності або ж на підставі договору оренди, підряду і т.д. Особа, яка неправомірно заволоділа транспортним засобом і завдала шкоди діяльністю цим транспортним засобом, зобов'язана відшкодувати заподіяну шкоду. Однак, якщо цивільно-правова відповідальність винної особи застрахована, то в першу чергу за відшкодуванням шкоди варто звернутися в його страхову компанію. А згідно з положенням ст. 1194 Цивільного кодексу України у разі недостатності страхової виплати для повного відшкодування завданої винною особою шкоди (і яка застрахувала свою цивільну відповідальність), зобов'язана виплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою.

Для відшкодування завданих збитків винною особою, потерпілий повинен звернутися в страхову компанію. Власники пошкодженого майна зобов'язані зберігати транспортні засоби в такому стані, в якому вони перебували після ДТП, так як протягом 10 робочих днів представник страховика повинен оглянути автомобіль, а протягом 90 виплатити страхове відшкодування. При цьому виплата страхового відшкодування здійснюється в безготівковій формі.

Якщо ж страховик зі своєї вини прострочив виплату страхового відшкодування, то особі, яка має право на виплату страхової суми, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на момент нарахування пені.

Таким чином винуватець зобов'язаний відшкодувати ту різницю перевищення страхової суми. Крім того потерпілий має право на відшкодування моральної шкоди, а також відшкодування іншої шкоди, яка була пов'язана з відновленням прав потерпілого. Якщо ж порушник ухиляється від відшкодування збитків, або ж страхова компанія занижує розмір шкоди, то рекомендуємо звернутися за допомогою до адвоката або до суду.