Як діяти під час обшуку, пам’ятка для бізнесу

В умовах сьогодення будь-яка компанія так чи інакше стикається із такою слідчою дією, як обшук. Як свідчить статистика, кількість клопотань слідчих про надання дозволу на проведення обшуку з кожним днем зростає.

За таких умов керівникам, а також посадовим особам компанії потрібно готуватися до проведення обшуку.

До чого саме варто бути готовим та як поводитися, якщо до Вашої компанії завітали правоохоронні органи з обшуком, розповімо надалі.

Що може свідчити про проведення обшуку найближчим часом?

Перш за все це направлення запиту/вимоги слідчого про надання документів, що стосуються діяльності вашого підприємства. Як правило, це фінансово-господарська документація (договори, акти, платіжні документи тощо), дані про співробітників підприємства, посадові інструкції, накази.

Тривожним «дзвіночком», що відносно вас готують обшук – вимога про надання копій правовстановлюючих документів чи договорів оренди відносно приміщення, в якому здійснюється господарська діяльність.

У такому випадку слідчий намагається спростити собі роботу зі встановлення реальних власників приміщень, де працює ваша компанія. Оскільки відповідно до ст. 234 Кримінального процесуального кодексу України клопотання про обшук, з яким слідчий/прокурор звертається до слідчого судді, повинно містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться. Тобто якщо ви отримали такий запит/вимогу, це свідчить про те, що до вас у найближчий час прийдуть з обшуком.

Важливо пам’ятати: при наявності ухвали суду у слідчого є повноваження на проникнення до приміщення без згоди. У разі відсутності ухвали слідчого судді на проведення обшуку ви маєте повне право не допускати співробітників правоохоронних органів до свого приміщення.

Та навіть якщо є ухвала на проведення обшуку, обов’язково потрібно зробити наступне:

  • повідомити керівництву і адвокату про обшук будь-яким способом;
  • забрати особисті речі з видимих місць;
  • електронні носії інформації з пам’яттю (флешки, накопичувачі тощо) перекласти до кишень одежі або сховати в сумку;
  • на робочих комп'ютерах, телефонах вийти із соціальних мереж, месенджерів, вимкнути робочі та особисті телефони (за необхідності).

 

До приїзду адвоката необхідно:

  • в ухвалі на обшук звернути увагу на термін дії, який не може перевищувати одного місяця з дня її видачі; також перевірити правильність адреси, прізвища особи, у якої проводиться обшук, назву підприємства, код ЄДРПОУ. У разі, якщо адреса в ухвалі на обшук відрізняється від фактичної адреси або термін дії ухвали закінчився, ви маєте право не відчиняти двері та викликати поліцію;
  • повідомити про найближчий час прибуття адвоката;
  • якщо правоохоронці приймають рішення про примусове відкриття дверей, обов’язково повідомте, що готові відкрити двері за відсутності адвоката, але за умови виклику патрульної поліції – для гарантування законності таких дій.

 

На всіх етапах повідомте, що ви бажаєте скористатися правовою допомогою адвоката (необхідно надати їм копію договору про правову допомогу за наявності або повідомити прізвище адвоката) і вимагайте не розпочинати проведення обшуку до його прибуття.

Особистий обшук може бути проведений лише за рішенням слідчого чи прокурора. І лише в разі, якщо є достатні підстави вважати, що особа при собі переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. У разі проведення особистого обшуку за відсутності двох понятих або особою протилежної статі – зафіксуйте це порушення у протоколі.

Усі графи бланку протоколу обшуку повинні бути заповнені слідчим. У протоколі обшуку повинен бути зазначений повний перелік вилучених документів, речей та їх детальний опис. Ви маєте право вносити всі свої заяви, зауваження та доповнення до протоколу: інформацію про процесуальні порушення, зауваження щодо вилучених речей, пошкодженого майна, завданих тілесних ушкоджень, недопуску адвоката, перебування понятих окремо від осіб, що проводили обшук, тощо.

Не підписуйте будь-які інші документи, окрім протоколу обшуку!

Під час проведення обшуку або після нього не відповідайте на питання слідчого. У відповідності до положень ст. 63 Конституції України та ст. 18 КПК ви маєте право не давати свідчень або пояснень щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів – за це не загрожує будь-яка відповідальність.