Позбавлення батьківських прав: підстави та процедура

Відповідно до статті 121 Сімейного кодексу України права і обов’язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому в установленому законом порядку.

За чинним законодавством саме на батьків покладається відповідальність за виховання дітей, захист їх прав та інтересів, турботу про здоров’я, фізичний, психічний, духовний і моральний розвиток дитини.

Доволі часто трапляються випадки, коли батьки не гідно поводяться по відношенню до своїх дітей, зловживають своїми правами або ухиляються від виконання батьківського обов’язку. За таких обставин з’являється привід для позбавлення батьківських прав. При цьому позбавити батьківських прав можуть як батька, так і матір.

Виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, визначений ст. 164 Сімейного кодексу України. Мати (батько) можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони:

  • з поважної причини не забрали дитину з пологового будинку та протягом півроку не виявляли до неї батьківського піклування
  • не виконують свої обов’язки по вихованню дитини
  • жорстоко поводяться з дитиною
  • мають алкогольну або наркотичну залежність
  • експлуатують дитину, примушують її до жебракування
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

 

Процедура позбавлення батьківських прав складна. Адже це вимагає обов’язкового залучення Служби у справах дітей. Служба складає власний висновок, в якому зазначено, чи дійсно батька або мати слід позбавити прав.

Порядок позбавлення батьківських прав передбачає виключно судову процедуру. Відкриття судового провадження відбувається на підставі позовної заяви.

Справи про позбавлення батьківських прав розглядаються в порядку позовного провадження, через що їх підсудність визначається відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Тобто позов подається за місцем проживання відповідача. При цьому, якщо в позовних вимогах, крім позбавлення батьківських прав, заявлено вимогу про стягнення аліментів дитини, позов може подаватися за вибором позивача.

Для більш детального, повного, всебічного і об’єктивного з’ясування обставин справи і винесення найкращого рішення в інтересах дитини, крім позовної заяви до суду необхідно подати наступні документи:

  • копію паспорта позивача
  • довідку про склад сім’ї
  • довідку про доходи позивача
  • копію свідоцтва про народження дитини
  • характеристику з місця роботи заявника
  • висновок психолога після бесіди з дитиною
  • копію свідоцтва про розірвання шлюбу
  • характеристику з місця проживання позивача
  • акт обстеження житлово-побутових умов
  • характеристику з місця навчання дитини із зазначенням участі батьків у її вихованні.

 

Більш точний перелік документів для позбавлення батька або матері батьківських прав залежить від індивідуальних особливостей справи, з якими під час особистої юридичної консультації допоможе розібратися адвокат по позбавленню батьківських прав.

Результатом вступу в законну силу рішення суду про позбавлення батьківських прав втрата особистих немайнових прав щодо дитини та звільнення від обов’язків щодо її виховання. У цьому разі батько/мати перестають бути законними представниками дитини, втрачають права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям із дітьми.

Батько або матір, яких було позбавлено батьківських прав, не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини.

Так, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд прийме рішення перераховувати аліменти на особистий рахунок дитини.

Так само мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною. Суд може дозволити разові, періодичні побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров’ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи.