Підписано закон, який гарантує громадянам безперешкодний доступ до водних об’єктів

21 лютого 2020 року набере чинності закон, який забезпечить безперешкодний доступ громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування.

Так, із набранням чинності цього закону громадянам забезпечуватиметься безперешкодний та безоплатний доступ до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах у межах пляжної зони, до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування.

Винятки щодо вільного доступу встановлюються для окремих категорій земель, зон та об’єктів, до яких належать: землі охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон та зон особливого режиму використання земель, а також земельних ділянок, на яких розташовані гідротехнічні, гідрометричні та лінійні споруди; об’єкти підвищеної небезпеки; пансіонати, об’єкти реабілітації, спорту, санаторії та інші лікувально-оздоровчі заклади, дитячі оздоровчі табори; об’єкти природно-заповідного фонду, об’єкти культурної спадщини.

За обмеження безперешкодного або безоплатного доступу громадян до вищевказаних об’єктів встановлюється штраф - на громадян від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 грн. до 6800 грн.) і на посадових осіб - від 400 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 6800 грн. до 11900 грн.). Крім того, за обмеження доступу громадян у будь-який спосіб до узбережжя водних об’єктів на земельних ділянках прибережних захисних смуг та справляння за нього плати передбачена санкція - припинення права користування земельними ділянками прибережних захисних смуг за рішенням суду. Обмеження проходу вздовж берега моря, морської затоки чи лиману в межах пляжної зони чи справляння за нього плати також вважатиметься підставою для припинення права користування пляжною зоною.

За правилами вказаного закону, у прибережних захисних смугах заборонятиметься влаштування огорож або інших конструкцій, що перешкоджають доступу громадян до берегів річок, водойм та островів. Такі огорожі або інші конструкції мають бути демонтовані їхніми власниками за письмовою вимогою місцевих органів влади.

Норми закону мають забезпечити конституційне право кожного на користування природними об’єктами та усунути перешкоди в його реалізації.