Право на отримання земельної ділянки

Право власності на землю гарантується Конституцією України.

Тому, кожний громадянин має можливість реалізувати своє право на отримання у власність земельної ділянки у розмірах передбачених законом. Але безоплатне набуття права власності на земельну ділянку можливе лише для громадянина України та лише земель, які знаходяться у державній чи комунальній власності. Іноземці чи особи без громадянства позбавлені такого права.

Безоплатна передача земельної ділянки здійснюється у разі:

  1. приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
  2. одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
  3. одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

 

Розглянемо окремо кожен випадок безоплатного набуття права власності на земельну ділянку.

Так, громадяни України мають право безоплатно приватизувати земельну ділянку, якою користуються. Однак, приватизація такої земельної ділянки здійснюється за умови, що громадянин добросовісно, відкрито, безперервно користувався протягом 15 років цією земельною ділянкою, але не має документів, які б підтверджували право власності на неї.

Під добросовісним користуванням слід розуміти, користування, коли громадянин не знав чи не усвідомлював, не міг знати, що він використовує цю земельну ділянку неправомірно. Відкрите користування полягає в тому, що цей факт не приховується від третіх осіб , органів державної влади чи місцевого самоврядування.

Особа, що виявила бажання отримати земельну ділянку у власність, має право звернутися до органу державної влади чи місцевого самоврядування з клопотанням про передачу у власність чи користування земельної ділянки. Для того, щоб орган, до якого подається клопотання, задовольнив прохання про передачу земельної ділянки, необхідно довести свою добросовісність, відкритість та безперервність користування протягом останніх 15 років цією землею. На практиці це є досить проблематично. В іншому випадку в проханні буде відмовлено.

Кожен громадянин України має право звернутися із заявою в органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації, визначених земельним законодавством, а саме (ст.121 ЗК):

  • для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
  • для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

 

Крім того, необхідно знати, що безоплатна передача земельної ділянки у власність у межах норм по кожному виду земельної ділянку відбувається лише один раз. Це означає, що особі можна передати безоплатно у власність земельну ділянку, в яку входитимуть земельні ділянки різного цільового призначення. Наприклад, земельна ділянка 2 гектари для ведення особистого селянського господарства та земельна ділянка 0,12 гектара для ведення садівництва. Таким чином, загальна територія передана у власність становитиме 2,12 гектара, але з різним цільовим призначенням. Заяви на передачу безоплатно у власність земельних ділянок різного цільового призначення подаються окремо.

Особі, що бажає отримати земельну ділянку необхідно подати клопотання до органів, уповноважених передавати земельні ділянки у приватну власність. Якщо це землі, які розташовані в межах міста чи села і відносяться до комунальної власності, клопотання слід подавати до сільської, селищної, міської ради, якщо землі розташовані за межами населеного пункту та відносяться до земель державної власності, звертатися потрібно до районної державної адміністрації. У клопотанні зазначається місце розташування та розмір земельної ділянки. Орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування у місячний термін повинен розглянути клопотання та надати дозвіл про розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою розробляє землевпорядна організація. Після чого, в органах Держгеокадастру, відбувається погодження такого проекту, відповідно до ст. 186-1 Земельного Кодексу України. Такий орган повинен надати свій висновок щодо погодження проекту протягом 10 робочих днів.

Після затвердження проекту землеустрою на відведення земельної ділянки, необхідно подати заяву до державного кадастрового реєстратора в територіальному органі Держгеокадастру про реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. Протягом 14 днів уповноважений орган повинен розглянути заяву та зареєструвати земельну ділянку, після чого надати Вам витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням кадастрового номера.

Наступним кроком у процедурі переходу земель державної, комунальної власності у приватну є затвердження проекту землеустрою у місцевій раді чи райдержадміністрації. Тобто у тих органах, які уповноважені розпоряджатися землями державної, комунальної власності. Після затвердження проекту зазначений орган звертається до Реєстраційної служби відповідного підрозділу Міністерства юстиції із заявою про державну реєстрацію права власності держави або територіальної громади на земельну ділянку.

Після реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку місцева рада чи райдержадміністрація приймає рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у власність особі, яка звернулася з клопотанням.

Останній і завершальний етап отримання земельної ділянки у власність – це реєстрація речових прав на таку земельну ділянку. Тобто, підтвердження того факту, що ця земельна ділянка належить саме Вам, і Ви маєте право користуватися і розпоряджатися нею у повному обсязі. Зареєструвати своє право власності на земельну ділянку Ви можете у нотаріуса, або ж самостійно звернутися у Реєстраційну службу.

Таким чином, процедура безоплатного переходу земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у приватну досить складна та займає великий проміжок часу. Тому, для того щоб отримати бажаний шматочок землі, необхідно набратися терпіння і наполегливості, або ж скористатися послугами юриста.

#arbitrium #арбитрум #law #право #закон #lawcompany #юридичнакомпанія #юридическаякомпания #lawlife #instalawyer #insurance #скарга #lawyer #lawyers #advocate #attroney #земля #земельнаділянка #правовласності #юрист #юристХарків #юристХарьков #Харьков #консультація #консультация #юридичнаконсультація #адвокат #юристКиїв #юристКиев #Киев #Київ