Поділ майна придбаного за час цивільного шлюбу

Для українського соціуму стало нормою спільне проживання закоханих пар в так званому цивільному шлюбі, тобто без його реєстрації. В Україні за статистикою більше 45% громадян у віці від 18 до 30 років проживають у цивільному шлюбі.

При цьому, всім відомо, що при розлученні подружжя, майно придбане за час перебування в шлюбі підлягає розподілу між подружжям, але мало кому відомо, що майно придбане за час перебування у цивільному шлюбі так само підлягає розподілу.

Данна норма закріплена в ст. 74 СК України «Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними ».

Це означає, що все нажите в цивільному шлюбі буде поділено на тих же підставах, як і нажите в офіційному шлюбі. Про них говориться в ст. 60 Сімейного кодексу України:

  1. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
  2. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

 

Іншими словами, якщо пара звернеться до суду, у неї є великий шанс на розділ майна, купленого в цивільному шлюбі, порівну.

Яке майно підлягає розподілу?

Ділити можна тільки спільне майно, куплене за час спільного проживання. Щоб воно таким вважалося, мають бути дотримані наступні умови:

  1. Майно повинно бути придбане в період спільного життя пари.
  2. Бути результатом їх праці, тобто важливо, щоб чоловік і жінка жили разом і вели домашнє господарство.

 

Якщо одна з цих умов не виконується або не доводиться перед судом, то власність вважається роздільної або спільної частково.

Яке майно не можна поділити?

  • особисті речі (наприклад, одяг, годинник);
  • подаровані речі або успадковані;
  • майно, придбане до цивільного шлюбу;
  • майно придбане за особисті гроші когось із подружжя.

 

Яких труднощів очікувати?

Коли люди живуть в офіційному шлюбі, у них є свідоцтво про шлюб - їм легко довести сам факт спільного проживання. Коли люди живуть в цивільному шлюбі, довести, що вони дійсно жили разом, не так просто. Для цього їм знадобиться зробити наступне:

  1. Вказати у позовній зхаяві про те, що потрібно довести факт спільного проживання;
  2. Прикласти до позову докази: спільні фото, квитки із загальних поїздок, інші докази.