Стамбульська конвенція як механізм протидії домашньому насиллю

Адвокатом юридичної компанії "Арбітрум" було взято участь у круглому столі на тему: «Реалізація положень Стамбульської конвенції: нові механізми у національному законодавстві з протидії домашньому насильству, які запрацюють у 2019 році», який відбувся під керівництвом начальника головного територіального управління юстиції у Харківській області Тетяни Єгорової-Луценко. Тема засідання була присвячена обговоренню законодавчих змін, пов’язаних з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».

Насильство є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. Зазвичай, найбільше страждають від насильства жінки, діти та люди похилого віку. Найпоширенішим і найбільш складним для протидії є домашнє насильство.

За статистикою, яку оприлюднили під час голосування за Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», понад 3 мільйони дітей в Україні щороку спостерігають за актами насильства у сім’ї або є їхніми вимушеними учасниками, а майже 70 % жінок піддаються різним формам знущання і приниження. Розрахунки, проведені Інститутом демографії і соціальних досліджень на замовлення Фонду народонаселення ООН, говорять про те, що щорічно 1,1 млн українок стикаються з фізичною та сексуальною агресією в сім’ї, і більшість з них – мовчать.

Весь цивілізований світ безкомпромісний у питаннях насильства. У 2011 році Рада Європи розробила Конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція), яку підписали 47 країн Ради Європи, включаючи Україну. Ратифікували – 25.

Стамбульська конвенція є комплексним міжнародним актом, спрямованим на захист,запобігання, судову відповідальність і вироблення стратегії протидії насильству стосовно жінок і домашньому насильству. Конвенція містить дієві механізми з протидії насильству, а також міжнародну систему контролю за її виконанням. Вона є найбільш повним і далекосяжним документом у цій галузі, оскільки у ній поєднано кращі світові стандарти та практики. Вона також відтворює сучасний погляд на права людини, який передбачає розуміння того, що боротьба з насильством стосовно жінок є обов’язком держави.

До 2018 року значним недоліком системи протидії та запобігання домашнього насильства в Україні було недостатнє впровадження концепції насильства в сім’ї в кримінальне право, одним із наслідків чого виступала відсутність у кримінальному судочинстві офіційної статистики щодо випадків такого насильства. З прийняттям Закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству» ситуація почала кардинально змінюватися.

Внесення законодавчих змін у 2019 році дозволило запровадити додаткові запобіжні, захисні та каральні кримінально-правові механізми боротьби з різним формами насильства щодо жінок (зґвалтуванням та іншими актами сексуального насильства, примусовим шлюбом, примусовим абортом чи стерилізацією та ін.), а також з домашнім насильством. Ці зміни забезпечують відповідність законодавства України сучасним європейським стандартам у цій сфері та нагальним потребам українського суспільства.

Учасники круглого столу дійшли спільного висновку, що домашнє насильство можна подолати тільки об’єднавши зусилля суб’єктів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості. Тільки разом вдасться протидіяти цьому жахливому явищу та надати захист тим, хто опинився у конфліктній небезпечній ситуації.

 

http://pravo.minjust.gov.ua/u-harkovi-vidbuvsya-kruglyj-stil-shhodo-zmin-do-zakonodavstva-pro-domashnye-nasylstvo/