Сплата аліментів в умовах карантину

Чи звільняє карантин від обов'язку платити аліменти, чи можна зменшити розмір аліментів на дитину на час дії карантину і чи можна уникнути відповідальності? З такими питання, в умовах сьогодення, все частіше звертаються клієнти до юристів компанії «Арбітрум». Враховуючи актуальність даних питань - спробуємо надати роз’яснення з цього приводу.

Що ж таке «Аліменти»

Аліментами є кошти спрямовані на утримання певної особи, які присуджуються за рішенням суду від частини доходу іншої особи, або ж в чітко визначеній сумі. Термін «аліменти» походить від латинського alimōnia, що в перекладі означає «харчування, засоби для існування».

Чи є карантин підставою для звільнення від обов’язку сплачувати аліменти

Не може бути ні за яких умов, оскільки батьки зобов'язані створювати усі умови для розвитку дитини, тому навіть запровадження карантину не може звільняти батьків від цього обов’язку.

Чи можна зменшити розмір аліментів на дитину на час дії карантину

Так, можна, але за певних умов:

  • У першу чергу про зменшення розміру аліментів можна домовитися – йдеться мова про домовленість між батьками. Така домовленість може бути усную або письмовою.
  • Якщо ж згоди між батьками не було досягнуто, то питання регулюється законом. Зменшення розміру аліментів відбувається залежно від підстав для сплати аліментів та порядку обчислення їх розміру.

 

Як визначено законом розмір зменшення суми аліментів

  • Якщо підставою для сплати аліментів є заява платника аліментів, подана за місцем роботи, виплати стипендії, пенсії — такий платник має право відкликати свою заяву. А потім подати нову заяву з вказаним меншим розміром аліментів.
  • Якщо підставою є нотаріально посвідчений договір між батьками про сплату аліментів – то переглянути умови цього договору можна в суді на підставі того, що змінилося матеріальне становище платника аліментів.
  • Якщо розмір аліментів вже визначений у суді як конкретна сума – також можна звернутися до суду з проханням її переглянути з огляду на зміну матеріального становища.
  • Якщо ж розмір аліментів визначений в суді як відсоток від доходу – нічого робити не треба: якщо дохід платника зменшився, то й суму аліментів перерахують автоматично.

 

Чи є карантин підставою для звільнення від відповідальності за несплату аліментів

Так, є – але за умови якщо суд ухвалить відповідне рішення, вивчивши обставини справи

  • Якщо особа доведе, що дійсно не мала можливості сплачувати аліменти саме через карантин, суд у такому разів може не карати порушника. Але навіть таке рішення суду не буде підставою не платити аліменти надалі.
  • Навіть якщо платник аліментів не працює, навіть якщо він втратив роботу через карантин, то все одно повинен платити аліменти. У цьому разі розмір аліментів визначатиметься від рівня середньої зарплати у регіоні, але сума не повинна бути меншою за 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто для дітей віком до 6 років – не менше 889,5 грн; для дітей віком від 6 до 18 років —не менше 1109 грн.