Відповідальність за несплату аліментів

У випадки виникнення заборгованості по аліментним виплат, чинним законодавством України передбачені різні види відповідальності, серед яких:: цивільно-правова (штраф, пеня), адміністративна і навіть кримінальна, а також застосування державним виконавцем деяких обмежень у правах.

Згідно статті 196 СК України, за несвоєчасну сплату присуджених аліментів виникає відповідальність у вигляді пені. Можливо нарахування пені в розмірі одного відсотка суми несплачених аліментних платежів за кожен день прострочення з дня виникнення такої до дня їх повного погашення або до дня прийняття судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.

Згідно з правовою позицією Великої палати Верховного Суду в постанові від 3 квітня 2019 року по справі № 333/6020/16-ц, розмір пені по аліментах розраховується наступним чином:

  • прострочення зі сплати аліментних платежів починається з 01 числа місяця, наступного за поточним;
  • пеня нараховується на весь період прострочення по кожному місяцю окремо;
  • сума пені обмежується сумою заборгованості і не може її перевищувати.

 

Для залучення боржника до цивільно-правової відповідальності, необхідно звернутися до органу судової влади із позовною заявою, в якій викласти обґрунтування своєї правової позиції, надати суду докази і надати розрахунок неустойки яка підлягає стягненню. Відповідно до Закону України «Про судовий збір», позивачі у справах про стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів - звільняються від сплати судового збору.

За несплату аліментів також передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст.1831 КУпАП, несплата аліментних платежів терміном понад шість місяців, а аліментів дитині інваліду на термін трьох шести місяців карається громадськими роботами від ста двадцяти до двохсот сорока годин. Повторне подібне порушення протягом року карається громадськими роботами від двохсот сорока годин до трьохсот шістдесяти годин.

Що стосується кримінальної відповідальності, то Кримінальний Кодекс передбачає покарання за злісне ухилення від сплати аліментів. Санкція статті 164 КК передбачає покарання у вигляді громадських робіт від вісімдесяти до ста двадцяти годин, арештом на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років. Повторна судимість за цією статтею карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

Крім того, згідно з п. 9 ст. 71 ЗК «Про виконавче провадження» у разі заборгованості по аліментах при виконанні рішення суду більше шести місяців, а аліментів дитині інваліду на термін більше трьох місяців, державний виконавець виносить постанову, до моменту погашення аліментів повному обсязі:

  • про заборону виїзду за кордон;
  • про обмеження права керування транспортним засобом;
  • про обмеження права володіння мисливською, травматичною зброєю;
  • про обмеження права полювання.

 

Згідно п. 14 ст. 71 ЗУ «про виконавче провадження», до боржника виконавцем також застосовуються штрафні санкції за борги з аліментів в наступний розмірах:

  • за борги більше року - штраф 20% від суми заборгованості;
  • за борги більше двох років - штраф 30% від суми заборгованості;
  • за борги більше трьох років - штраф 50% від суми заборгованості.