Потрапив під колеса автомобіля – плати. Як притягнути до відповідальності винного пішохода

Говорячи про ДТП, потрібно пам’ятати, що учасниками дорожнього руху є не лише водії, але й пішоходи, пасажири, велосипедисти. Оскільки пішохід – це не власник джерела підвищеної небезпеки, то багато років в Україні існувала судова практика, коли суд ставав не на бік власника автомобіля і водій чомусь повинен компенсувати шкоду життю і здоров'ю пішохода, який сам через свою неуважність потрапляє під колеса. Адже в статті 1187 Цивільного кодексу зазначено, що "шкода, заподіяна джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується його власником", а джерелом підвищеної якраз і вважається автомобіль.

Пішоходи є повноправними учасниками дорожнього руху і, згідно з Правилами дорожнього руху (ПДР), мають не тільки права, але й обов'язки. За словами патрульних поліції, дуже поширеними є випадки, коли пішохід, який раптово вибіг на дорогу, не постраждав, але водій, уникаючи наїзду на нього, врізався в інший автомобіль, стовп, огорожу і т. ін. У цьому випадку довести провину пішохода і, тим більше, стягнути з нього відшкодування матеріальних випадків було майже нереально.

Але нещодавно Верховний суд України поставив крапку в питанні суперечностей деяких норм Цивільного кодексу. Було винесено рішення, згідно з яким, пішоходи, які опинилися винуватцями ДТП, тепер зобов`язані відповідати за свої дії матеріально. ВСУ застосував статтю 1166 ЦК, яка регулює загальні підстави відповідальності за завдану матеріальну шкоду. Опубліковане рішення-це відмова усталеної практики і тепер судді при розгляді таких справ зобов'язані враховувати рішення ВСУ. Тобто, у автомобілістів з'являється право і можливість вимагати відшкодування шкоди, заподіяної з вини пішохода. Це означає, що і страхові компанії отримали можливість стягувати збитки в порядку регресу з пішоходів-винуватців.

Варто відзначити, що матеріальні збитки можна стягувати не тільки з живого пішохода винуватця, а й з загиблого (з його спадкоємців в рамках отриманої спадщини).

Тому будьте обережними на дорозі, навіть якщо ви пішохід, а в разі ДТП не втрачайте часу і негайно зверніться по правову допомогу.