Режим надзвичайної ситуації – що це означає і яких обмежень чекати?

Рішення про введення надзвичайної ситуації в Харківській області було ухвалено 21 березня 2020 року під час засідання обласної комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій. Підставою для прийняття такого рішення стало пандемія коронавірусу COVID-19. На території України за час пандемії це не перше рішення, режим надзвичайної ситуації вже впроваджено в трьох областях.

Пропонуємо з’ясувати, які наслідки матиме таке рішення та що передбачає введення надзвичайної ситуації для громадян.

Що таке надзвичайна ситуація і в чому її відмінність від надзвичайного стану?

Законодавцем надзвичайна ситуація визначається як обстановка на окремій території чи суб’єкті господарювання, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена небезпечною подією, що призвела або може призвести до виникнення загрози життю або здоров’ю населення та інших негативних наслідків.

Рішення про введення режиму надзвичайної ситуації приймається Кабінетом Міністрів України або ж обласними державними адміністраціями.

В свою чергу, надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру.

Надзвичайний стан вводиться за Указом Президента, який затверджується Верховною Радою України.

Зауважуємо, що згідно із Законом України «Про правовий режим надзвичайного стану» введення такого правового режиму передбачає низку обмежень прав і свобод людини, зокрема:

  • встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
  • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
  • заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
  • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб тощо.

 

Натомість, запровадження режиму надзвичайної ситуації не передбачає втручання або інше обмеження конституційних прав.

Однак, наразі в період дії режиму надзвичайної ситуації у зв’язку із пандемією коронавірусу особлива увага приділяється виконанню громадянами обов’язку дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях, в тому числі під загрозою притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності за недотримання відповідних санітарних вимог та умов карантину.

Отже, станом на 23 березня 2020 року для жителів регіонів, в яких введено режим надзвичайної ситуації, не передбачено обмежень у правах та свободах, пов’язаних із введенням режиму надзвичайної ситуації. Водночас, у разі видання указу Президентом України про введення надзвичайного стану та погодження його з Верховною Радою України, крім вищенаведених обмежень можуть бути встановлені наступні:

  • запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності;
  • зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності;
  • переорієнтація підприємств на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт;
  • тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових жилих приміщень тощо.