Арешт транспортного засобу

Іноді при перевірці транспортного засобу органами поліції виявляється, що на автомобіль накладено арешт. Арешт транспортного засобу - це накладення заборони на право розпоряджатися транспортним засобом з метою його збереження для визначення подальшої долі такого майна.

Переважно накладенням арешту на транспортний засіб займаються державні та приватні виконавці, які мали б забезпечити виконання рішень суду. Арешт на транспортний засіб може накладатися державним і приватним виконавцем шляхом:

  1. винесення постанови про арешт транспортного засобу та оголошення заборони на його відчуження;
  2. проведення опису майна боржника.

 

Звільнення майна з-під арешту відбувається шляхом звернення з такою вимогою до суду або в адміністративному порядку начальником відповідного органу державної виконавчої служби.

Майно звільняється з-під арешту за постановою державного або приватного виконавця:

  1. у разі прийняття судом рішення про звільнення транспортного засобу з-під арешту;
  2. сплата боржником боргу за виконавчими документами, але до реалізації арештованого транспортного засобу.

 

Закон України «Про виконавче провадження» встановлює, що арешт транспортного засобу може бути знятий на підставі постанови державного або приватного виконавця. У разі якщо суд прийняв рішення про зняття арешту з транспортного засобу, арешт знімається постановою державного або приватного виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.

У разі здійснення опису майна боржника, виноситься постанова державним виконавцем, в якій відображаються відомості про марку, модель, рік випуску, об'єм двигуна, вид палива, пробіг, комплектація, потреба в ремонті, колір і т.д.

Отже, в разі арешту транспортного засобу необхідно враховувати своє право на отримання інформації по даному факту. Перше, що необхідно зробити власнику транспортного засобу, з'ясувати чи правомірні правові підстави для накладення арешту на транспортний засіб. По-друге, необхідно встановити причини накладення арешту на транспортний засіб (борги перед банком, по аліментах і т.д.). Необхідно звернути також увагу на те, що арешт накладається в розмірі суми стягнення. При цьому в цю суму враховується виконавчий збір, витрати виконавчого провадження, штрафи і основна винагорода приватного виконавця.

Бувають ситуації коли арешт накладено на транспортний засіб, що належить особі, яка не є боржником, в такому випадку необхідно подавати в суд позовні вимоги про визнання права власності та зняття арешту з транспортного засобу.

Підставою для зняття арешту з транспортного засобу є:

  1. надходження на рахунок виконавчої служби або на рахунок приватного виконавця суми коштів, яка стягується з боржника;
  2. наявність письмового висновку експерта, суб'єкта оціночної діяльності-суб'єкта господарювання з приводу неможливості або недоцільності реалізації арештованого транспортного засобу в зв'язку зі значним ступенем його зношеності, пошкодженням;
  3. отримання виконавцем документів, які підтверджують повний розрахунок за придбане майно на електронних торгах;
  4. відсутність в термін письмової заяви стягувача про його бажання залишити за собою нереалізоване майно;
  5. отримання виконавцем судового рішення про скасування заходів забезпечення позову;
  6. погашення заборгованості з оплати періодичних платежів, якщо рішення суду може бути забезпечено в інший спосіб, ніж звернення стягнення на транспортний засіб боржника;
  7. отримання виконавцем документального підтвердження на одному або декількох рахунках боржника грошових коштів, яких буде достатньо для виконання судового рішення про забезпечення позову.

 

У всіх інших випадках арешт транспортного засобу може бути знятий тільки за рішенням суду.

Процес оскарження незаконного арешту не легкий і тому вимагає спеціальних знань, навичок і досвіду. У зв'язку з цим наші юристи завжди прийдуть Вам на допомогу.