Процес купівлі-продажу нерухомості, в більшості випадків, супроводжується попередньою оплатою - авансом або завдатком. Яка ж різниця між цими поняттями та які кошти повертаються, якщо угода не відбулась?
Завдаток під час купівлі нерухості — це грошова сума, яка передається продавцю від покупця в рахунок подальших за договором платежів і служить підтвердженням зобов’язання і забезпечує його виконання.
У договорі обов’язково повинно бути прописано про передачу завдатку, оскільки, якщо це не буде встановлено, суд автоматично визнає її авансом.
Особливості завдатку:
- Він видається в рахунок майбутніх платежів за договором.
- Підтверджує факт укладення договору та стимулює сторони до виконання зобов’язання.
Зверніть увагу, що завдаток оформляється після укладення основного договору або одночасно з ним. Завдатком забезпечуються зобов’язання, що виникають з договорів. Це додаткова гарантія виконання основного договору. Тому, якщо немає основного договору, то не може бути і угоди про завдаток. - Завдаток не повертається. Сума завдатку залишається у продавця, якщо порушення зобов'язання, зокрема відмова від вже укладеного договору, сталося з вини покупця.
АЛЕ, продавець зобов'язаний повернути боржникові завдаток в подвійному розмірі, якщо порушення зобов'язання, зокрема відмова від вже укладеного договору, сталося з вини продавця. Завдаток оформляється тільки в письмовому вигляді, з прямою вказівкою про це у договорі. - Завдаток за договором стане завдатком за законом (законним) лише в момент укладення основного договору, зобов’язання сторін якого і будуть забезпечені цим завдатком.
Аванс під час купівлі нерухості — це передоплата, яку покупець передає продавцеві з метою підтвердження своїх намірів купити нерухомість.
Особливості авансу:
- Факт видачі авансу не зобов’язує сторони виконувати умови попередніх домовленостей.
- Вважається частиною майбутньої оплати.
- Не забезпечує основний платіж, але підтверджує домовленість укласти договір та купити нерухомість в майбутньому.
- Аванс повертається покупцеві при будь-якому зриві угоди.
- Аванс можна передати, уклавши письмову або усну угоду.
Тож, якщо ви ПРОДАВЕЦЬ, то найвигіднішою формою забезпечення зобов’язання для вас є ЗАВДАТОК.
Якщо ви ПОКУПЕЦЬ, то вам більш підійде аванс, оскільки у вас не виникає жодних обов’язків щодо придбання нерухомості і, у разі необхідності скасування угоди з продавцем, сплачені вами кошти будуть вам повернуті.