Зміни законодавства щодо надання відпустки батьку у зв’язку з народженням дитини

Верховна рада України ухвалила, а Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» № 1401-ІХ від 15.04.2021 року.

Нововведеннями, які передбачені цим законом, є:

  1. Одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається працівникам, а саме:
    • Чоловіку, дружина якого народила дитину;
    • Батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
    • Бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу родини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

    Відпустка при народженні дитини надається лише одній з осіб, зазначених вище.

    Раніше така відпустка надавалася батьку дитини, бабусі чи дідусю за наявності довідки з місця роботи або навчання матері про те, що вона втйшла на роботу до закінчення терміну декретної відпустки.

  2. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку закріплюється як рівне право кожного з батьків. Тобто відтепер після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
  3. Щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів може надаватися одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків.