Нові правила фінансового моніторингу: що зміниться для фізичних осіб при купівлі-продажу нерухомості

28 квітня набирає чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-ІХ від 06.12.2019 року. Цим законом вносяться суттєві зміни до процесу здійснення фінансового моніторингу, які в більшості торкнуться саме бізнесу та безпосередньо суб’єктів первинного фінансового моніторингу. Але нововведення не пройдуть і повз фізичних осіб.

Так, відтепер суб’єкти первинного фінансового моніторингу повинні виконувати обов’язки, пов’язані із здійсненням фінансового моніторингу, якщо вони беруть участь у фінансовій операції щодо купівлі-продажу нерухомості, а саме:

  • Адвокати, адвокатські бюро, адвокатські об’єднання, нотаріуси, юридичні компанії – у разі, якщо вони беруть участь у будь-якій фінансовій операції та/або допомагають клієнту планувати чи здійснювати операцію щодо купівлі-продажу нерухомості або управління майном при фінансуванні будівництва житла;
  • Суб’єкти господарювання, що надають посередницькі послуги під час здійснення операцій з купівлі-продажу нерухомого майна; суб’єкти господарювання, що надають за винагороду консультаційні послуги, що пов’язані з купівлею-продажем нерухомого майна – при наданні консультаційних послуг, підготовці та/або здійсненні правочинів щодо купівлі продажу нерухомого майна.

 

Тобто, якщо Ви бажаєте придбати чи продати нерухомість, для чого звертаєтесь за допомогою до юристів, нотаріусів, агентів з нерухомості тощо, необхідно бути готовим до того, що Ви та операція з купівлі-продажу буде перевірятися цими суб’єктами відповідно до закону.

По-перше, ще до встановлення ділових відносин, суб’єкти первинного фінансового моніторингу повинні здійснити ідентифікацію та верифікацію клієнта та його представника (за наявності). Що це означає? Вам необхідно надати наступну інформацію:

  • Прізвище, ім’я, по батькові
  • Дата народження
  • Номер та серія паспорта громадянина України, дату видачі та орган, що його видав
  • Відомості про місце проживання або місце перебування
  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків
  • Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

 

Для підтвердження цієї інформації необхідно надати відповідні документи. Окрім цього, якщо Ви є політично значущою особою, членом його сім’ї або особою, пов’язаною з політично значущою особою, додатково суб’єктом моніторингу встановлюються джерела статків (багатства) та джерела коштів, з якими пов’язані ділові відносини чи операції щодо купівлі-продажу нерухомості.

У разі, якщо Ви відмовитися надавати вищезазначену інформацію або надали неправдиву інформацію, суб’єкт первинного фінансового моніторингу повинен відмовитися від встановлення з Вами ділових відносин або проведення фінансової операції. Після цього він повідомить Державну службу фінансового моніторингу України про спробу проведення фінансової операції щодо купівлі-продажу нерухомого майна та про відмову у встановленні ділових відносин чи проведення фінансової операції.

Окрім цього, якщо у суб’єкта первинного фінансового моніторингу виникає підозра, що фінансова операція є результатом злочинної діяльності або пов’язана чи стосується фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення, він надає цієї операції статусу «підозріла фінансова операція» і повідомляє про таку операцію Державну службу фінансового моніторингу як про операцію, що підлягає фінансовому моніторингу. У даному випадку не має значення сума, на яку здійснюється фінансова операція. У такому разі Вам доведеться проінформувати орган про джерела надходження таких коштів та пред’явити документи, які підтверджують такі операції. Які саме документи треба надати законом не конкретизується. Але це повинні бути документи, які можуть підтвердити легальність надходження коштів, що використовуються для купівлі нерухомості, такі як декларація про доходи чи довідка про розмір отриманої заробітної плати, копія договору купівлі-продажу тощо.

Якщо ж легальність надходження коштів підтвердити не вдасться, то операція буде вважатися такою, що не пройшла фінансовий моніторинг, та Вам буде відмовлено у її виконанні.

Також, при виконанні однієї фінансової операції з купівлі нерухомого майна, можуть бути задіяно одразу декілька суб’єктів первинного фінансового моніторингу, наприклад, агент з нерухомості та нотаріус. Кожен з них повинен вжити необхідні заходи щодо встановлення ризику ділових відносин з Вами та визначення чи є дана операція підозрілою.

Треба розуміти, що сам по собі факт купівлі-продажу нерухомого майна не є підставою для повідомлення Державну службу фінансового моніторингу про таку операцію. Але закріплення у законодавстві серйозної відповідальності суб’єктів первинного фінансового моніторингу зумовить активнішу та ретельнішу перевірку фізичних осіб. Як приклад, за порушення вимог щодо відмови від встановлення ділових відносин або за невиявлення фінансових операцій що підлягають фінансовому моніторингу передбачена відповідальність у вигляді штрафу до 340 000 гривень.