Звільнення від сплати пенсійного збору під час купівлі житла вперше

23 вересня 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (набрала чинності 26 вересня 2020 р.), яким врегульовано питання щодо встановлення факту придбання житла вперше та створення механізму реалізації права громадян.

  1. ЩОДО ОСІБ, ЯКІ ПЛАНУЮТЬ КУПУВАТИ ЖИТЛО ВПЕРШЕ, ПІСЛЯ НАБУТТЯ ВКАЗАНОЮ ПОСТАНОВОЮ ЧИННОСТІ

    Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа, яка придбаває житло вперше, має наступні підтверджувальні документи:

    1. ЗАЯВА фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло, а саме не тільки не купувала житло, але й не приватизувала, не успадковувала, не отримувала у дар, а також не купувала як частку в спільному майні подружжя (тобто, якщо особа перебуває у шлюбі і дружина/чоловік купує на своє ім’я житло, така нерухомість купується у спільну сумісну власність, тому інший з подружжя стає співвласником такого нерухомого майна та не може вважатись таким, що не володіє нерухомістю);
    2. ВІДОМОСТЯМИ З ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ РЕЧОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО (з урахуванням відомостей з невід’ємної архівної складової цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також ДАНИМИ ПРО НЕВИКОРИСТАННЯ ЖИТЛОВИХ ЧЕКІВ ДЛЯ ПРИВАТИЗАЦІЇ АБО ВИКОРИСТАННЯ ЇХ ДЛЯ ПРИВАТИЗАЦІЇ ЧАСТКИ МАЙНА ДЕРЖАВНИХ ПІДПРИЄМСТВ І ЗЕМЕЛЬНОГО ФОНДУ. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка з місця проживання (після 1992 р.);
    3. ЯКЩО ОСОБА ПЕРЕБУВАЄ У ЧЕРЗІ НА ОДЕРЖАННЯ ЖИТЛА, цей факт має підтверджуватись документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

    За наявності вищезазначених документів, що підтверджують звільнення від сплати збору, нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

  2. ЩОДО ОСІБ, ЯКІ ПРИДБАЛИ ЖИТЛО ВПЕРШЕ, ДО НАБУТТЯ ВКАЗАНОЮ ПОСТАНОВОЮ ЧИННОСТІ, АБО, ЯКІ СПЛАТИЛИ ПЕНСІЙНИЙ ЗБІР, ВЖЕ ПІСЛЯ НАБУТТЯ ВКАЗАНОЮ ПОСТАНОВОЮ ЧИННОСТІ

    Ця категорія громадян при купівлі нерухомості вперше мала право не сплачувати пенсійний збір, проте через прогалини у законодавстві отримували відмову від нотаріуса при оформленні документів на право власності, у зв’язку з відсутністю документального підтвердження сплати збору.

    Як діяти у такій ситуації та повернути ваші кошти:

    1. Сплативши збір, обов’язково необхідно отримати оригінал квитанції про сплату.
    2. Подати до Управління ПФУ заяву про формування подання про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
    3. Отримання відмови від Управління ПФУ.
    4. Подання до адміністративного суду позовної заяви про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
      Як правило, такі позови розглядаються в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
    5. Отримання рішення суду за результатом розгляду.
    6. Подання до адміністративного суду заяви про видачу примірника рішення та виконавчих листів.
    7. Подання до Управління ПФУ заяви про виконання судового рішення.
    8. Отримання від Управління ПФУ подання до Головного Управління Державної казначейської служби України про повернення помилково сплаченого збору.
    9. Подання до Управління Державної казначейської служби України у відповідному районі заяви про повернення коштів.
    10. Подання до Головного управління Державної казначейської служби України заяви про виконання судового рішення (в частині судових витрат);
    11. Отримання коштів.

 

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ НЕОБХІДНІ ПОЗИВАЧУ ДЛЯ ПОВЕРНЕННЯ СПЛАЧЕНОГО ПЕНСІЙНОГО ЗБОРУ:

  1. Договір купівлі-продажу квартири.
  2. Квитанція про сплату пенсійного збору (якщо не збереглась, копію можна отримати у нотаріуса, який посвідчував договір).
  3. Паспорт.
  4. Реєстраційний номер облікової картки платника податків.
  5. Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
  6. Відмова Пенсійного фонду.
  7. Квитанція про сплату судового збору.