Припинено участь клієнта у товаристві з обмеженою відповідальністю

Юристами ЮК «АРБІТРУМ» було успішно припинена участь клієнта у товаристві з обмеженою відповідальністю. На практиці процедура припинення участі у товаристві шляхом добровільного виходу не настільки розповсюджена, як, наприклад, продаж частки у статутному капіталі чи ліквідація товариства. У зв’язку з цим під час застосування цієї процедури часто виникає багато питань як у учасників товариств, так і у державних реєстраторів.

Можливість добровільного виходу учасника з товариства регулюється ст. 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальність».

Насамперед, необхідно відмітити, що вихід учасника з товариства неможливий у тому випадку, коли товариство має всього одного учасника. Якщо ж учасників два та більше, має значення яка частка у статутному капіталі належить учаснику, який має бажання вийти з товариства. Якщо частка становить менше 50 відсотків, учасник має право вийти з товариства у будь-який час без згоди на це інших учасників.

Якщо ж частка становить 50 та більше відсотків – порядок виходу ускладняється. Це пов’язано з тим, що вихід учасника з часткою 50 відсотків та більше створює високий ризик порушення майнових прав інших учасників. У такому разі учасник може вийти тільки за згодою інших учасників. Для цього учасник, що виходить з товариства, має подати заяву про вихід до інших учасників. Рішення про надання або ненадання згоди на вихід приймається учасниками протягом одного місяця, якщо статутом не встановлено інший строк. У разі отримання рішення щодо надання згоди учасників на вихід з товариства, особа має вийти з товариства протягом одного місяця, якщо статутом не встановлено менший строк.

Зверніть увагу, що заява про вихід з товариства та рішення про надання згоди на вихід повинні бути нотаріально посвідчені.

Отже, до реєстратора необхідно подати наступні документи:

  1. Заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу. Подається заява форми 2, відомості про кінцевих бенефіціарних власників у даному випадку не заповнюються.
  2. Нотаріально посвідчена заява про вихід учасника з товариства.
  3. Нотаріально посвідчена згода інших учасників на вихід (не треба подавати, якщо частка статутного капіталу учасника, що виходить з товариства, становить менше 50 відсотків).
  4. Документ про оплату адміністративного збору. Розмір збору становить 680 гривень (0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Також до цієї суми треба додати вартість отримання виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Кількість виписок повинна відповідати кількості учасників товариства (враховуючи того, що виходить) та одна виписка для товариства. Тобто, мінімальний розмір збору складає 750 гривень (коли товариство має двох учасників).

 

Після подання усіх необхідних документів реєстратору, він здійснює реєстраційні дії протягом 24 годин з моменту отримання документів. В результаті реєстрації змін отримується виписка.

Далі товариство повинно повідомити колишньому учаснику вартість його частки та надати обґрунтований розрахунок та копії необхідних для цього документів. Вартість частки учасника визначається станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви. Зазначені дії вчиняються у строк не більше 30 днів з моменту, коли товариство дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника. Дізнатися про це товариство може , наприклад, із заяви про вихід учасника з товариства або ж з отриманої від реєстратора виписки. Виплатити вартість частки колишньому учаснику товариство зобов’язано протягом одного року. Статутом товариство можливо передбачити інші строки. За погодженням учасника товариства, який вийшов, та товариства зобов’язання зі сплати грошових коштів може бути замінено зобов’язанням із передачі іншого майна.

Юристи юридичної компанії «АРБІТРУМ» допоможуть ефективно дії щодо державної реєстрації до відомостей про юридичну особу у найкоротші терміни.