Промисловий зразок : що це таке та як отримати на нього патент?

Безсумнівно, Ви, зустрічали в житті і побуті легко впізнаванні пакування і зовнішню форму, запам’ятовуванні етикетки, зручне і вдале художнє компонування або технічну композицію, що милує око.

Це могли бути продукти харчування, етикетка, зовнішній вигляд настільної лампи, вивіска, інструменти і пристрої, одяг, модель взуття, емблеми і бірки, веб-сайти зі зручним інтерфейсом, оригінальність і витонченість зовнішнього вигляду пристроїв, виробів, промисловий дизайн, унікальна форма книжкової полиці, транспортні засоби і машини, вигляд і дизайн меблів, комп’ютерних програм та ігор, предмети інтер’єру і сам інтер’єр. Цей список можна продовжувати ще безліччю прикладів того, в чому можуть втілюватися промислові зразки.

Як відомо, створення будь-якого винаходу або іншого виробу ще не є підставою для виникнення на нього прав інтелектуальної власності. Цей етап характеризується лише виникненням права на отримання патенту. Якщо заявка буде подана, а у процесі її розгляду буде встановлено, що об’єкт відповідає вимогам, то власник (винахідник, творець) отримає патент та правову охорону.

Завдяки патентуванню промислових зразків ті чи інші вироби набувають зовнішньої привабливості, що підвищує їх цінність для споживача. Це, в свою чергу, призводить до зростання комерційної вартості товару, до його популяризації, підвищення рівнів продаж.

Особа, яка потурбувалася про патентування промислового зразка, забезпечує собі право на його захист від незаконного копіювання та імітації всього виробу або його частин третіми особами. Це гарантує фізичній або юридичній особі можливість отримати матеріальне відшкодування витрачених на патентування коштів та прибутку, дозволяє використовувати зразок на власний розсуд, укладати ліцензійні угоди, передавати право власності та ін.

 

Що таке промисловий зразок, яким органом видається, та де і за яких умов отримати правову охорону на нього?

Промисловий зразок – це об’єкт інтелектуального права, результат творчої діяльності будь-якої особи в сфері художнього конструювання. Він може отримати правову охорону в Україні у вигляді патенту у тому випадку, якщо має таку ознаку, як новизна.

Особа, яка бажає одержати патент, складає заявку на реєстрацію патенту та подає її до уповноваженого органу.

Отримати охоронний документ може автор або інші особи, які претендують на це відповідно до закону. Сукупність суттєвих ознак, які заявник висвітлює найбільш доцільним способом на зображеннях промислового зразка, визначають обсяг правової охорони, що надається.

Промисловий зразок отримує правову охорону за таких умов:

  • в якості об’єкту, на який подається заявка, може виступати форма, малюнок чи колірна схема або ж їх сукупність. Вони визначають зовнішні ознаки виробу, задовольняють естетичні та ергономічні потреби;
  • правову охорону може отримати лише той промисловий зразок, який не суперечить принципам гуманності та моралі, правилам публічного порядку та є патентоспроможним;
  • поданий на отримання патенту об’єкт повинен мати ознаки новизни, тобто нового оригінального дизайнерського рішення;
  • промисловий зразок може бути визнаний новим лише у тому випадку, коли відомості про нього не були розголошені у світі до дати подання офіційної заявки або до дати оголошення пріоритету.

 

Строк дії патенту в Україні становить 10 років (від дати подання заявки). Якщо власнику необхідно продовжити дію правового захисту, то це може бути зроблено за його клопотанням, але не більше, ніж на 5 років.

 

Документи необхідні для реєстрації.

Заявка - це сукупність документів, необхідних для видачі патенту, яка повинна містити:

  • заяву про видачу патенту;
  • комплект зображень виробу (власне виробу чи у вигляді його макета або малюнка), які дають повне уявлення про зовнішній вигляд виробу;
  • опис промислового зразка;
  • креслення, схему, карту (або в разі потреби пояснення суті промислового зразка, визначення габаритів та співвідношень між розмірами загального вигляду виробу чи його елементами, пояснення ергономічних особливостей зовнішнього вигляду виробу тощо).

 

Варто згадати про користь, яку приносить патентування промислових зразків суспільству в цілому. Це сприяє виникненню добросовісної конкуренції та торгівлі, розвитку художньої творчості та забезпеченню споживачів досконалими в естетичному відношенні товарами. Процес отримання патенту на промисловий зразок є досить недорогим, але потребує грамотного підходу. Це під силу зробити не лише великим, але й середнім та малим підприємствам.

Спеціалістами юридичної компанії Арбітрум виконуються роботи з підготовки документації для патентування промислових зразків. Ми надаємо консультації з реєстрації промислових зразків, знаків для товарів та послуг, а також захищаємо права у спорах з інтелектуальної власності. Ми готуємо комплект документів та подаємо його на реєстрацію у найкоротший термін. Ви, можете бути впевненими у тому, що заявка буде прийнята та ваш товар буде захищено від можливих підробок.

 

 

адвокат Карелов К.Ю.
за участі Донченко В.В.