Реформа патентного законодавства

16 серпня 2020 року набрали чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства» № 816-ІХ від 21.07.2020 року та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентними зловживаннями» № 815-ІХ від 21.07.2020 року. Зміни в патентне законодавство вносяться з метою узгодження українського законодавства щодо охорони прав на винаходи і корисні моделі з правом Європейського союзу. Внесення змін передбачено в такі нормативні акти, як Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Закону України «Про правову охорону винаходів та корисних моделей», Закону України «Про охорону прав на промислові зразки», Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», Декрету Кабміну «Про державне мито».

Що ж саме змінилося в правовій охороні об’єктів авторського права?

Винахід (корисна модель)

  1. З об’єктів корисної моделі, правова охорона якій надається відповідно до законодавства, виключено нове застосування відомого продукту чи процесу. Також розширюється перелік об’єктів, на які правова охорона не поширюється. До таких об’єктів відносяться:
    • компонування напівпровідникових виробів;
    • результати художнього конструювання;
    • хірургічні чи терапевтичні способи лікування людини або тварини, способи діагностики організму людини або тварини. Дія цього положення не поширюється на продукти (речовини або композиції), що застосовуються в діагностиці або лікуванні;
    • процеси клонування людини;
    • процеси змінювання через зародкову лінію генетичної ідентичності людей;
    • використання людських ембріонів для промислових або комерційних цілей;
    • процеси змінювання генетичної ідентичності тварин, які можуть спричинити їх страждання без будь-якої істотної медичної користі для людей або тварин, а також тварин, виведених внаслідок такого процесу;
    • людський організм на різних стадіях його формування та розвитку, а також просте виявлення одного з його елементів, зокрема послідовності або частини послідовності гена. Дія цього положення не впливає на надання правової охорони винаходу, об’єктом якого є елементи людського організму поза організмом або одержані в інший спосіб, із застосуванням технічного процесу, включаючи послідовність чи часткову послідовність гена, якщо навіть структура цього елемента ідентична структурі природного елемента;
    • продукт або процес, який стосується рослини чи тварини, використання якого обмежується певним сортом рослин чи певною породою тварин;
    • продукт або процес, який стосується природного біологічного матеріалу, не відокремленого від свого природного середовища, або що не є продуктом технічного процесу.
  2. Заяву для реєстрації може подаватися як в паперовій, так і в електронній формі, спосіб подання заяви обирає заявник.
  3. Будь-яка особа може подати мотивоване заперечення проти заявки протягом шести місяців від дати публікації відомостей. Заявнику надсилається копія такого заперечення, протягом двох місяців він може спростувати заперечення і залишити заявку без змін, внести зміни до заявки або відкликати її.
    Також будь-яка особа може подати клопотання про проведення інформаційного пошуку на підставі формули винаходу з урахуванням опису та наявних креслень.
  4. Заявник може внести зміни до формули винаходу у процесі кваліфікаційної експертизи у випадку, якщо такі зміни не виходять за межі суті винаходу та збільшувати обсяг прав.
  5. Заявнику надається право поділити заявку на дві і більше заявок шляхом подання заяви про поділ та сплати зборів.
  6. Закон доповнюється нормою, згідно з якою закріплюється додаткова охорона на винаходи, об’єктами яких є активний фармацевтичний інгредієнт лікарського засобу, процес отримання або застосування лікарського засобу, засіб захисту тварин, рослин. Володілець патенту має право на продовження строку чинності майнових прав на винахід, яке засвідчується сертифікатом додаткової охорони.
  7. Закріплюється можливість визнання прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку. Для цього будь-яка особа може подати заяву до Апеляційної палати протягом дев’яти місяців з дати публікації відомостей про державну реєстрацію винаходу.

 

Промислові зразки

  1. Визначається, що промисловим зразком є результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання. Промисловим зразком може бути зовнішній вигляд виробу або його частини, що визначається, зокрема, лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням.
  2. Правова охорона надається промисловому зразку, що відповідає критеріям охороноздатності, тобто якщо промисловий зразок є новим та має індивідуальний характер. Промисловий зразок визнається таким, що є новим та має індивідуальний характер, якщо складова частина, включена до складеного виробу, залишається видимою під час звичайного використання складеного виробу та видимі ознаки складової частини складеного виробу відповідають вимогам щодо новизни та індивідуального характеру. Промисловий зразок визнається таким, що має індивідуальний характер, якщо загальне враження, яке він справляє на інформованого користувача, відрізняється від загального враження, яке справляє на такого користувача будь-який інший промисловий зразок.
  3. Зазначається, що не можуть отримати правову охорону:
    • результат інтелектуальної, творчої діяльності в галузі художнього конструювання, втілений або застосований у виробі, що є частиною складеного виробу та є невидимим під час звичайного використання виробу. Звичайним використанням виробу вважається використання його кінцевим користувачем, при цьому матеріально-технічне забезпечення, обслуговування або ремонт виробу звичайним використанням не вважаються;
    • ознаки зовнішнього вигляду виробу, зумовлені виключно його технічними функціями;
    • ознаки зовнішнього вигляду виробу, розмір та форма якого мають бути точно відтворені для того, щоб один виріб був механічно з’єднаний з іншим виробом або розташований усередині, навколо чи навпроти іншого виробу таким чином, щоб кожен виріб міг виконувати свою функцію; дія зазначеного положення не поширюється на зовнішній вигляд виробів, призначених для множинного складання або з’єднання взаємозамінних виробів усередині модульної конструкції.
  4. Закріплюється правова охорона незареєстрованих промислових зразків у разі, якщо їх доведено до загального відома у встановленому порядку. Незареєстрований промисловий зразок вважається доведеним до загального відома, якщо він був опублікований, експонований на виставці, використаний у торгівлі або в інший спосіб оприлюднений таким чином, що під час звичайного провадження господарської діяльності такі заходи з об’єктивних причин могли стати відомими у колах, що спеціалізуються у відповідній галузі і провадять свою діяльність на території України.
    Власник незареєстрованого промислового зразка, доведеного до загального відома, має право забороняти його копіювання та використання промислового зразка за умови, що таке використання є наслідком копіювання незареєстрованого промислового зразка. Промисловий зразок не вважається результатом копіювання, якщо його створено самостійною творчою працею автора, стосовно якого можна вважати, що він не був ознайомлений з промисловим зразком, доведеним до загального відома власником незареєстрованого промислового зразка.
  5. Замість патенту на промисловий зразок передбачається отримання свідоцтва про державну реєстрацію промислового зразка.
  6. Змінюється строк чинності майнових прав на зареєстрований промисловий зразок.
    Так, відтепер правова охорона здійснюється протягом 5 років (замість 10 років), строк чинності може бути подовжено за клопотанням власника зразка на один або більше п’ятирічних строків, за умови сплати збору. Загальний строк чинності майнових прав на зареєстрований промисловий зразок не може становити більш як 25 років від дати подання заявки (раніше – 15 років). Клопотання про продовження строку чинності прав на промисловий зразок та збір за його подання подаються до Установи не пізніше ніж за шість місяців до спливу строку дії державної реєстрації або спливу подовженого строку.
    Строк правової охорони незареєстрованого промислового зразка становить три роки від дати його доведення до загального відома на території України.
  7. Заявка відтепер може подаватися у паперовій або електронній формі. Спосіб подання заявки обирає заявник.
  8. Встановлюється можливість подання множинної заявки, тобто така заявка стосується кількох промислових зразків. Множинна заявка може містити не більше ста промислових зразків. У множинній заявці заявником (заявниками), а також автором (авторами) для всіх заявлених промислових зразків мають бути одні й ті самі особи.
  9. Встановлюється можливість у відповідь на пропозицію Установи або за власною ініціативою поділу множинної заявки на дві і більше заявок шляхом розподілу між ними заявлених промислових зразків. Поділ заявки здійснюється шляхом подання заявником заяви про внесення до заявки відповідних змін і виділеної заявки (заявок).
  10. Закріплюється можливість визнання прав на промисловий зразок недійсними в адміністративному порядку. Для цього будь-яка особа може подати заяву до Апеляційної палати протягом усього строку чинності майнових прав на промисловий зразок та після припинення їх чинності.

 

Торговельна марка (знак для товарів та послуг)

  1. Вводиться поняття торговельної марки (замість знаку для товарів та послуг) як позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.
    Також з’явилося поняття колективної торговельної марки. Колективна торговельна марка - позначення, за яким товари і послуги учасників об’єднання осіб, під яким розуміють будь-яку сукупність осіб незалежно від її організаційно-правової форми та складу та існування якого не суперечить законодавству держави, в якій воно створено, відрізняються від товарів і послуг інших осіб.
  2. Закон доповнюється нормою, згідно з якою не можуть отримати правову охорону позначення, які:
    • відтворюють назву сорту рослин, зареєстрованого чи заявленого на реєстрацію в Україні або якому надана правова охорона відповідно до міжнародного договору України до дати подання заявки на торговельну марку, що містить таке позначення, і якщо заявлене позначення стосується сорту рослин того самого або спорідненого виду;
    • містять географічні зазначення (у тому числі для спиртів та алкогольних напоїв), зареєстровані чи заявлені на реєстрацію в Україні або яким надана правова охорона відповідно до міжнародного договору України до дати подання заявки на торговельну марку, що містить таке зазначення, а якщо заявлено пріоритет - до дати пріоритету для таких самих або споріднених з ними товарів, якщо під час використання заявленого позначення використовується репутація географічного зазначення та/або заявлене позначення вводить в оману щодо особливої якості, характеристик та дійсного походження товару.
  3. Заявка може подаватись як у паперовій, так і в електронній формі. Спосіб подання заявки обирає заявник. У заяві про реєстрацію колективної торговельної марки робиться відповідна відмітка та наводиться перелік осіб, які мають право використовувати таку торговельну марку. До заяви про реєстрацію колективної торговельної марки також додається документ, що визначає умови її використання.
  4. Зазначаються додатково нові виключення з права власника свідоцтва забороняти використовувати позначення без його згоди третіми особами, а саме у таких випадках :
    • використання під час торгівлі позначень, що стосуються виду, якості, кількості, призначення, цінності, географічного походження, часу виробництва товарів чи надання послуг або інших характеристик товарів чи послуг, за умови відсутності ознак порушення прав власника свідоцтва на торговельну марку;
    • використання під час торгівлі торговельної марки, якщо вона необхідна для вказівки на призначення товару чи послуги, зокрема як додаткового обладнання чи запасних деталей, за умови що таке використання здійснюється відповідно до чесної підприємницької практики;
    • застосування торговельної марки у порівняльній рекламі виключно для вирізнення товарів і послуг з метою об’єктивного підкреслення їх відмінностей, за умови що таке застосування здійснюється відповідно до чесної підприємницької практики та з дотриманням положень законодавства про захист від недобросовісної конкуренції;
    • Виключне право власника свідоцтва на торговельну марку, що містить географічне зазначення, забороняти іншим особам використовувати без його згоди зареєстровану торговельну марку не поширюється на добросовісне використання іншими особами відповідної географічної назви.
  5. Закріплюється, що ліцензійний договір обов’язково повинен містити зокрема, інформацію про способи використання торговельної марки, територію та строк, на які дозволено її використання.
  6. Зазначається, що дія свідоцтва може бути припинена за рішенням суду, якщо внаслідок використання торговельної марки власником свідоцтва або з його дозволу іншою особою вона може ввести громадськість в оману, зокрема щодо походження, якості або географічного походження товарів і послуг, для яких вона була зареєстрована.
  7. Змінюється строк невикористання торговельної марки, після спливу якого будь-яка особа має право звернутися до суду із заявою про дострокове припинення дії свідоцтва повністю або частково. Наразі строк невикористання становить 5 років (раніше – 3 роки).
  8. Посилюються санкції за порушення прав на торговельні марки. Так, суд може постановити рішення про застосування разового грошового стягнення замість відшкодування збитків за неправомірне використання торговельної марки. Розмір стягнення визначається судом у сумі від 10 до 50 тисяч мінімальних заробітних плат з урахуванням вини особи та інших обставин, що мають істотне значення.
  9. Встановлюється, що ніхто інший, крім колишнього власника свідоцтва, не має права на повторну реєстрацію торговельної марки протягом двох років після припинення дії свідоцтва, крім випадків, коли власник свідоцтва, дію якого припинено, надасть згоду на реєстрацію заявленої торговельної марки. Раніше такий строк складав три роки.