Незабаром в Україні може з’явитися новий контролюючий орган

19.02.2020 У Верховній Раді України був зареєстрований законопроєкт №3087 «Про Бюро економічної безпеки».

Законопроєкт передбачає утворення нового державного органу - Бюро економічної безпеки (БЕБ). Цей орган покликаний здійснювати діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері формування та використання фінансових ресурсів держави.

Наразі правоохоронну функцію в сфері економічних порушень бізнесу виконують податкова міліція, Служба безпеки України та Національна поліція України. Але статистичне дослідження, яке було проведено Офісом Генерального прокурора в 2019, свідчить про недостатньо ефективну роботу в першу чергу податкової міліції у розслідуванні економічних злочинів.

Метою законопроекту є розділення сервісної та правоохоронної функцій податкової служби, ліквідація податкової міліції, оптимізація структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері фінансів, усунення дублювання їх функцій.

Передумовою виникнення потреби в створенні окремого органу, відповідального за боротьбу з економічними злочинами, є програма Кабінету Міністрів України, яка була затверджена Постановою №188-IX ВРУ 10 жовтня 2019 року. Одним з пунктів цієї програми в рамках фінансового напрямку зазначено створення органу, який буде розслідувати злочини у сфері публічних фінансів. Крім того, така вимога передбачена також в Меморандумах про економічну та фінансову політику 2017 та 2018 років.

Завдання Бюро економічної безпеки

Відповідно до положень законопроєкту, до завдань БЕБ належить:

  1. запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності;
  2. збирання та систематизація інформації щодо економічної злочинності, виявлення та оцінка зон ризиків та загроз вчинення кримінальних правопорушень, віднесених законом до підслідності Бюро економічної безпеки, напрацювання способів їх мінімізації та усунення, складання прогнозів розвитку протидії злочинності в сфері економіки та визначення способів запобігання їх виникненню в майбутньому;
  3. планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесених законом до його підслідності;
  4. підготовка пропозицій щодо формування державної політики у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесених законом до підслідності Бюро економічної безпеки.

 

Компетенція Бюро економічної безпеки

Бюро економічної безпеки, в разі схвалення проекту, розглядатиме справи, пов'язані із розкраданням державного майна (ст. 191 КК) та майже всі злочини у сфері господарської діяльності (ст. 204 -206-2, ст. 210-213, ст. 218-22, ст. 229-233 КК), а також інші злочини, що будуть встановлені під час розслідування вищевказаних.

Орган матиме право прямого доступу до автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи, наявність достатніх фінансових та матеріально-технічних ресурсів.

У складі центрального управління БЕБ буде діяти підрозділ внутрішнього контролю з метою попередження, виявлення та відповідного реагування на прояви корупції, а також з метою контролю за дотриманням професійних та етичних стандартів працівників БЕБ;

В кінці кожного кварталу БЕБ буде публікувати звіт про свою діяльність на своєму офіційному веб-сайті;

Детективи Бюро економічної безпеки

Розслідувати злочини, віднесені до компетенції Бюро, зможуть здійснювати виключно детективи БЕБ.

Гранична чисельність працівників центрального апарату та територіальних управлінь Бюро економічної безпеки становить 3 тисячі осіб. Також законопроєктом визначений вичерпний перелік підстав припинення повноважень працівників, їх особливий правовий та соціальний захист, належні умови оплати праці.

Законопроєктом визначений порядок конкурсного відбору та призначення Директора Бюро економічної безпеки, першого заступника Директора Бюро економічної безпеки, заступника Директора Бюро економічної безпеки.

Детективи Бюро будуть мати достатньо повноважень для здійснення оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування злочинів.