Україна без ГОСТу

01.01.2019р. в Україні скасовані близько 90% застарілих ГОСТів (близько 12 тисяч), на зміну яким запроваджено нові - ДСТУ EN, гармонізовані з законодавством Євросоюзу.

На сьогодні закон про стандартизацію розділяє контроль якості на дві системи. 1-а система - обов'язкова, вказана в техрегламенті і покликана забезпечити безпеку продукції. 2-а система - добровільна, контролює маркування, упаковку і інші споживчі характеристики продукції, і регламентована державними стандартами.

У разі, коли підприємство хоче отримати перевагу, вказувати на етикетці товарної продукції "знак якості", або відправляти продукцію на експорт за кордон, то ДСТУ EN вкрай необхідний.

Наприклад, виробник вказує, що виробляєма їм продукція відповідає держстандарту. А при проведенні перевірки знаходять відхилення показників продукції. Інспектори можуть оштрафувати виробника за вказівку на етикетці неправдивої інформації.

Як пояснили в Держспоживслужбі, контролери перевіряють в основному побутову техніку. Що стосується продуктів харчування, то їх якість регламентовано іншими документами.

У стандарті можуть міститися вимоги до упаковки, термінів, маркування. Він не включає вимог щодо безпеки харчової продукції, так як вона повинна відповідати законодавству про безпеку. На підприємствах є важливим введення в роботу принципів НАССР.

Підприємства, які керуються в роботі державними стандартами, до 2022 р. зобов'язані ввести на виробництві норми ДСТУ EN. За словами експертів, зазначеного терміну цілком достатньо для переведення українського виробництва на новий рівень стандартів.

Реформа галузі стандартизації зачепила всі нацстандарти. І ті підприємства, які подбали про нові стандарти, можуть спокійно відправляти товари за кордон.

Необхідно відзначити, що було дуже багато зроблено для скасування ГОСТів, наприклад, в плані стандартів для продуктів харчування. А ось по інших напрямках варто ще багато зробити.

Тепер варто частіше звертати увагу на товарну етикетку. При наявності посилання на нацстандарти продукт зможе бути більш конкурентоспроможними. Кінцевий споживач, купуючи такий продукт, буде знати, що товар відповідає всім вимогам якості.

Джерело: https://agrarnik.com