Умисне зараження коронавірусом в Україні, чим це загрожує?

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)» з 17 березня набув чинності. Документ опубліковано у виданні "Голос України".

Законом встановлюється адміністративна відповідальність за самовільне залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусом, а також підвищення кримінальної відповідальності за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.

Документом внесено зміни в Кодекс України про адміністративні правопорушення введені нові статті, яких не було раніше. В умовах карантину громадяни будуть притягуватися до адмінвідповідальності за самовільне залишення місця обсервації. Їм загрожує штраф від 17 тисяч гривень до 54 тисячі гривень.

До кримінальної відповідальності притягатимуть лише за умисне зараження людей коронавірусом, тобто, ніхто не застосовуватиме жодних заходів, якщо людина не знала про те, що хвора. Але якщо знала - є відповідальність за навмисне зараження.

Законом також передбачено:

  • можливість повної передоплати за товари і послуги, які закуповуються для запобігання та боротьби з коронавірусом;
  • звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ ліків і медичних виробів, що закуповуються з метою запобігання і боротьби з коронавірусом;
  • надання населенню можливості працювати дистанційно на період карантину, або надання відпустки;
  • заборона на проведення заходів державного нагляду і контролю на період карантину;
  • введення карантину прирівнюється до форс-мажорних обставин;
  • додаткові надбавки у розмірі 200% медперсоналу і іншим особам, які працюють над ліквідацією епідемії коронавіруса;
  • внесення змін до Трудового кодексу (можливість надання оплачуваної відпустки);
  • припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені) за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг;
  • примусове виселення із житла та примусове позбавлення житла за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг також забороняється;
  • недопущення припинення житлових субсидій на період карантину та розширення кола отримувачів субсидії.

 

Крім того, передбачена заборона на скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (на період карантину та на 30 днів після його відміни); заборона на залучення до адміністративної відповідальності іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися до територіальних органів / підрозділу Державної міграційної служби із заявою про продовження терміну перебування на території України, в зв'язку з введенням карантинних заходів.