10.09.2019 р. Верховна Рада у першому читанні прийняла за основу Законопроекти № 1053-1 на внесення змін до Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. та № 1073 на внесення змін до ПКУ.
Зміни передбачають:
- розширення сфери використання РРО на всіх платників єдиного податку, окрім 1-ї групи;
- збільшення штрафів за порушення (за проведення операції на неповну суму, порушення фіскального режиму, невідповідність залишку коштів у РРО, невидачу електронного чеку);
- поняття програмного РРО - суб’єкт господарювання для реєстрації розрахункових операцій має право обирати класичний РРО чи програмний РРО залежно від його потреб та фінансових можливостей. У якості РРО можна використовувати пристрій (смартфон, планшет, комп’ютер), який реєструється у податковій та на який підприємець безкоштовною установлює спеціальну програму від податкової. При здійсненні розрахункової операції, програма генерує код, який передається на пристрій підприємця, в його електронний кабінет і на сервер податкової. Покупець отримує електронний чек (лист на електронну пошту чи СМС-повідомлення на телефон);
- спрощення процедури реєстрації РРО - проведення засобами Електронного кабінету без подання реєстраційних документів, а лише шляхом отримання фіскального номеру, який ідентифікує програмний РРО, у інформаційній системі контролюючого органу;
- процедура «онлайн»-скарг покупців щодо порушення порядку проведення розрахункових операцій через Електронний кабінет, з можливістю отримати за таке порушення грошову компенсацію вартості покупки.
Основна ідея авторів - ухвалення законопроекту сприятиме детінізації обігу готівкових коштів, розширенню фіскалізації розрахункових операцій, створення додаткових механізмів контролю обігу товарів та обсягу доходів спрощенців через використання ними РРО та залученню більшої кількості суб’єктів господарювання до застосування РРО.
Водночас, зареєстровано і доопрацьований законопроект № 0922, яким навпаки передбачається лібералізація розрахунків суб’єктів господарювання. Останньої версії тексту законопроекту щодо лібералізації на сайті ВРУ ще нема.
Згідно Законопроекту № 1053-1 РРО буде потрібен:
- При здійсненні торгівлі ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- На всі валютні цінності (купівлю-продаж іноземної валюти ,цінних паперів);
- Фізособам при здійсненні торгівлі на ринках уживаними товарами та ювелірними виробами.
А згідно законопроекту № 1073 (внесення змін до ПК) РРО стає обов’язковим для платників єдиного податку 2-4 групи, для яких введено перехідний період – 2020 рік, коли дозволено не використовувати РРО за умови, що обсяг їх доходу не більше 1 млн грн., за винятком:
- реалізація: товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
- технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я; ювелірних виробів; уживаних товарів.
У разі прийняття законопроекти наберуть чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем їх опублікування.