Купівля продаж нерухомого майна

Як продавцями, так і покупцями нерухомих об’єктів можуть бути юридичні особи та фізичні особи (у тому числі іноземці). Але щодо іноземців встановлено обмеження Земельним кодексом, зокрема, щодо придбання земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Оформлення операції з купівлі-продажу нерухомого майна потребує нотаріального посвідчення, а також проведення експертної незалежної оцінки вартості нерухомого об’єкта. При оформленні такої операції необхідно звернути увагу на наступне:

  1. чи має право особа, яка продає нерухомість, продавати її;
  2. законність проведення попередньої угоди з нерухомим майном;
  3. достовірність та наявність усіх документів, які необхідні для проведення угоди;
  4. встановити кількість зареєстрованих осіб на житловій площі;
  5. у разі вчинення операції з другої сторони представником, уважно ознайомитися із довіреністю;
  6. перевірити нерухоме майно на предмет спадкування, тому що відчужити нерухомі об’єкти, які перейшли у спадкування до спадкоємця, можливо лише після пливу 6 місяців.

 

Законодавець встановлює певні вимоги, дотримання яких є необхідними для здійснення операції з нерухомим майном:

  1. зміст угоди не повинен суперечити ЦКУ, іншим актам цивільного стану, а також моральним засадам суспільства;
  2. особа, яка вчинила угоду, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності;
  3. волевиявлення учасника угоди має бути вільним і відповідати його внутрішній волі;
  4. угода повинна відбуватися у формі, встановленої законом;
  5. угода повинна бути спрямована на реальне настання правових наслідків, зумовлених нею;
  6. угоди, що вчиняться батьками (усиновителями) не повинна суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх або непрацездатних дітей.

 

Нотаріус реєструє договір купівлі-продажу нерухомості, який підписаний сторонами та видає витяг з реєстру. Сторони сплачують послуги нотаріуса, а також податки (збори).

У подальшому, коли договір купівлі-продажу знаходиться на руках у покупця, необхідно подати документи для державної реєстрації прав на нерухоме майно. До об'єктів нерухомого майна, що підлягає обов'язковій державній реєстрації, відносяться:

  1. житлові будинки (домоволодіння), розташовані на земельній ділянці під окремим порядковим номером на вулиці, площі, провулку;
  2. нежитлові будинки, дачі, садові будиночки, гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового та іншого призначення, розміщені на окремій земельній ділянці;
  3. вбудовані в житлові будинки нежитлові приміщення (як частина цього будинку);
  4. квартири в багатоквартирних будинках.

 

Після реєстрації договору купівлі-продажу покупець може зареєструвати себе та членів сім'ї за адресою квартири, будинку в паспортному столі. Після реєстрації договору купівлі-продажу нерухомості, право власності на куплену нерухомість остаточно переходять до покупця (ст. 640 ЦКУ).

Щоб уникнути шахрайства з нерухомістю, пропонуємо Вам юридичні послуги при супроводі угоди (консультування, юридична перевірка документів угоди, статусу об’єкта нерухомості, допомога в розробці та погодженні з другою стороною документів).